Pusula’da Bugün: Kavak Yellerinin Sonu

Ülkemizde neredeyse her yerde yetişen kavak ağacı, her bölgenin doğal koşullarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kavak yaprakları en esintisiz, en yaprak kımıldamaz havada bile dalgalanır, tatlı bir ses yapar, adeta kendi dünyasını yaratır. İşte kendinden başka kimsenin farkında olmadığı, hissetmediği düşüncelere, hislere kapılanlar için “başında kavak yelleri esmek” deyiminin yakıştırılması da bundandır. Deyim, özellikle sorumluluk duygusundan uzak gençleri tanımlamada kullanılır. Peki, sizce (bu anlamıyla olmasa bile) Fed’i de bu çerçevede değerlendirebilir miyiz?

Bu sorunun yanıtı olaylara hangi cepheden baktığınıza bağlı olarak değişebilir. Kuşkusuz piyasanın bakışı ile bir merkez bankasının olaylara bakışı, tahmin yöntemleri birbirinden çok farklı… Piyasa oyuncuları, kendilerine para kazandıracak her türlü hareketi değerlendirmeyi isterler. Merkez bankaları ise orta-uzun vadeli eğilimlere göre, çoğu zaman bu eğilimler yön değiştirmeden müdahale etmek zorundalar. İşte bu noktada Fed ile piyasa arasındaki çekişme dün bir kez daha piyasa lehine sonuçlanmış gibi görünüyor.

Dünyanın en ciddi finansal oyuncusu diyebileceğimiz Fed, kısa süre öncesine dek orta vadeli makroekonomik tahminleri çerçevesinde piyasaları faiz artışına hazırlıyordu. Piyasa ise buna pek ikna olmuyordu, zira gelen veriler, küresel piyasalardaki riskler, faiz artışının ne işe yarayacağı konusunda piyasadaki şüpheleri bir türlü gideremiyordu. Bu anlamda, Fed’in de yukarıdaki gibi kavak yapraklarının hışırtısına dalmış, diğer olaylara piyasa kadar risk atfetmediği bir dönem yaşadık. Burada müsaadenizle “yaşandı ve bitti” diye büyük bir laf etmek istiyorum. Zira dünden sonra iş değişti…

Dün sonuçlanan Fed FOMC toplantısı piyasa açısından belki bir sürpriz üretmiş değil. Ancak toplantı sonrası yayınlanan açıklama metni ve Başkan Yellen’ın basın konferansında sorulara verdiği yanıtlar, Fed’in artık piyasa gerçeklerine yaklaştığını işaret ediyor. Daha önce de tartıştığımız üzere, piyasa bir kez daha Fed’in ne yapacağı konusunda Fed üyelerine göre daha doğru karar vermiş gibi görünüyor.

Peki, dün ne oldu? Fed beklendiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmedi ve faiz artırımı için bir süre daha beklemede kalacağı sinyali verdi. Özetle Fed, istihdam piyasasındaki ivme kaybına rağmen ekonomik aktivitenin toparlandığını söylerken, toplantı sonrasında yayınlanan ekonomik tahminlerde hafif aşağı yönde güncellemeler yapıldı. Üyelerin istihdam piyasasından kaygılı olduklarını da net bir şekilde görüyoruz.

Açıklama metni ve tahminler piyasanın düşündüğünden kesinlikle daha yumuşak. Öncelikle 2016’da tek bir faiz artırımı bekleyen üye sayısı Mart ayında sadece 1 adet iken, şimdi 6. İkinci olarak, üyelerin 2017–2018 için faiz beklentileri de düşmüş: 2017 faiz beklentisi 25 baz puan düşüşle %1.60, 2018 ise tam 63 baz puan düşüşle %2.4. Ayrıca Fed enflasyondan da memnun değil: Enflasyon beklentilerini yansıtan piyasa göstergelerinin gerilediği belirtilmiş. Son olarak FOMC’nin şahin kanadından George bu kez faizin artırılmaması, sabit tutulması yönünde oy kullanmış. FOMC açısından küçük, şahingillerden Esther George için büyük bir adım…

Piyasanın bir süredir fena korktuğu Brexit konusu da nihayet Fed üyelerini rahatsız eden konular arasında kendine yer bulmuş. Yellen, İngilizlerin alacağı ayrılma yönündeki bir kararın ABD ekonomisini de etkileyeceğini söyledi, ki bu aslında kibar bir ifade. Zira İngilizlerin Avrupa Birliği’nden ayrılmaları ilk aşamada finansal piyasalarda şok dalgası yaratacak, ardından ekonomileri etkileyecek, nihayetinde de zaman içinde siyasette daha radikal akımların önünü açacak. Dünyanın sonu demiyoruz elbette, ancak finansal piyasaların risk algılamasını kalıcı olarak değiştirme potansiyeline sahip bir olaydan bahsediyoruz. Böyle bir ortamda kim niye faiz artırsın? Tersine QE4, helikopterle para dağıtma vs aklınıza gelen tüm parasal genişleme yöntemlerinin devreye gireceği bir dönemden bahsediyoruz. Zaten ECB’nin dün yaptığı açıklama da bu yönde: Gerekirse piyasalara ekstra likidite desteği sağlanacak…

Tüm bu risklerin yarattığı yumuşama işaretlerine rağmen, Fed üyelerinin faiz tahminleri hala ve hala piyasadaki fiyatlamalara göre çok daha yukarıda kalıyor. Yine de artık Fed ile ekonomist beklentilerinin birbirine daha yakın olduğunu not etmekte fayda var. Buna göre Fed ve ekonomistler 2016’da bir adet faiz artışı geleceğini düşünmeye devam ediyorlar. Fakat piyasa fiyatlaması bize çok daha net bir mesaj veriyor: “2016’da faiz artışını unutun. 2017’de faiz artışının olacağı bile belli değil”. Brexit konusunu bir tarafa bırakıyorum, ancak ABD’de veriler bir ay daha zayıf gelmeye devam ederse, 2016’da neden faiz artırımı yapılması gerektiğini Fed üyeleri nasıl savunacaklar gerçekten merak ediyorum.

Fed’in ardından piyasalarda çeşitli tepkiler görüyoruz, fakat bunun ilk kurbanı kesinlikle Japonya. Faiz beklentilerinin düşmesi ile Japon tahvil faizleri daha da eksi faizle işlem görmeye başlarken Yen de değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.54’e Alman 10 yıllık tahvil faizi ise -%0.03 geriledi. Yanda yer alan grafikte, gelişmiş ülkelerin tahvil faizlerini gösteren küresel endeksi beyaz, ABD 3 aylık Hazine bonosu faizini ise mavi ile görüyoruz. Küresel çapta faizler düşmeye devam ediyor, bunu zaten biliyoruz. Üstelik bu Fed’in “faiz artıracağım” söylemi nedeniyle yükselen kısa vadeli ABD bono faizlerine rağmen oluyor. Şimdi faizler daha da düşecek mi derseniz, öyle görünüyor.

Kaynak: Bloomberg

Bu ortam diğer piyasaları da etkileyecek. Düşen faizler öncelikle hisse piyasaları için olumlu. Elbette ciddi bir riskin fiyatlanmadığı, değerlemelerin daha düşük faizlerle yapılacağı bir ortamdan bahsediyoruz. Risk dediniz mi fiyatlamaların sağlığı zaten pek tartışma konusu bile değil. Altın ise hem Fed’in görünür gelecekte faiz artıramayacağı, hem de Brexit konusu nedeniyle bir kez daha $1300 üzerinde. Gelişen ülke para birimleri ise normal şartlar altında Fed sonrası değerlenmelilerdi, ancak yine Brexit kaygılarının şu anda daha baskın olduğunu görüyoruz. Bu da neden Avrupa borsalarının bu sabaha bu kadar tatsız başladığının, risk iştahının neden bu kadar zayıf olduğunun, yatırımcıların neden ellerini taşın altına sokmadıklarının açıklaması.

Bazen merkez bankalarının, ekonomik eğilimleri önceden yönlendirmek yerine, olaylar olup bittikten sonra tepki vermeleri de gerekir. Haftaya birlikte yaşayıp göreceğiz.

Tufan CÖMERT

Araştırma Direktörü

tcomert@garanti.com.tr

Pusula’da Bugün: "Yalan Söyleme Bana!"

 11.01.2018 10:31

Çocuklarımızın bize yalan söylemesi bizi çok sinirlendirir. Onlara öğretmek istediğimiz şey dürüstlüğün bir erdem olduğudur. Ancak son araştırmalar gösteriyor ki çocukların yalan söylemesi gayet normal, hatta bir zeka işareti. Rahat bir nefes alıp arkanıza yaslanmadan önce sizi uyarayım: Bu çocuklar için geçerli, yetişkinler, hele hele finansal dünya için değil…

Pusula’da Bugün: "Seni Öldürmeyen Şey"

 05.01.2018 10:39

İzlerken beni çok rahatsız eden, ama izlemekten kendimi alıkoyamadığım bir dizi var: “Black Mirror”. Yakın bir gelecekte teknolojik gelişmelerin insan yaşamını ve toplumsal değerleri nasıl değiştirdiğini anlatan dizi, insana sık sık “nereye gidiyoruz” diye sorduruyor. Bu dizinin son sezonunun bir bölümünde (“Arkangel”) anlatılan bir hikaye var ki rahatlıkla bir ders çıkarabiliriz: Deneyim önemlidir, yaşadığımız her şey iyi de olsa kötü de olsa bize deneyim katar.

Pusula’da Bugün: "Gelecek"

 03.01.2018 02:48

Geleceğe dair tahminler genellikle fena halde yanlış çıkar. Vade ne kadar uzaksa yanılma olasılığınız da aynı oranda artar hatta. Konunuzda ne kadar iyi olursanız olun, kontrol edemeyeceğiniz onlarca, yüzlerce değişken var sonuçta. Arada elbette istisnalar var, fakat özellikle piyasalar konusunda çok uzun vadeli tahminler yapmak yerine geleceği zaman dilimlerine bölerek tahmin etmeye çalışmak her zaman daha iyidir.