Pusula’da Bugün: “M.S. 2017: Trump’ın Başa Geçtiği Yıl”

Tarih 20 Ocak 2017’yi Donald Trump’ın ABD’nin 45. Başkanı olarak göreve başladığı gün olarak yazacak. Dünya Trump’a ne derece hazır tartışılır, finansal piyasalar ise 8 Kasım’daki seçimden bu yana oldukça heyecanlı. Trump’ın ekonomiyi büyüteceğine ve USD’ye değer kazandıracağını düşünen piyasalar o tarihten bu yana bu yönde pozisyon alıyorlar. Mantıklı ama bir sorun var: Trump’ın bir dediği bir diğerini tutmuyor. Ya piyasalar yanılıyorlarsa?

Donald Trump daha göreve başlamadan alışılmış Başkan profilinden çok daha farklı bir kişi olduğunu ispatladı.Karşımızda neredeyse her gün Twitter üzerinden sağa sola sataşan, danışmanlarını dinlemeyen, kontrolsüz tepkiler veren bir “lider” var. Hatta şimdiden “Trump gelmiş geçmiş en kötü Başkan olacak” temalı analizler yayınlanmaya başladı. Bugünden sonra bu dönemi bizzat yaşayıp göreceğiz.

İçinizi rahatlatacaksa, dünyada Trump’tan çok daha tartışmalı liderler var. Kuzey Kore’yi ele alalım mesela. Biz 20 gün önce 2017’ye girerken, K. Kore henüz 107 yılına hazırlanıyordu. Çünkü ülkenin takvimi, şu anki lider Kim Jong Un’un babası Kim Il-Sung’un doğum tarihi olan 15 Nisan 1912’de başlamış kabul ediliyor. Ülkede her beş yılda bir seçim yapılıyor ve vatandaşlar tek bir adayın olduğu pusulaları sandığa atarak katılımcı demokrasinin gereğini yerine getiriyorlar, böylece mevcut lider %100 oy ile seçilmiş oluyor. Ülkenin ceza sistemi de acımasız: Bir kişi yasa dışı bir işe bulaştığında, kişinin çocukları, anne-babası ve onların anne-babaları topluca cezalandırılıyor. Ülkenin bence en fantastik yanlarından biri de basketbol kurallarının farklı olması: Mesela bir oyuncu serbest atışı kaçırırsa, takımın puanından düşülüyor. Ya da 3 sayılık atış eğer çembere değmeden girerse 4 sayı yazılıyor… Bunlarla karşılaştırınca Trump’a ciddi haksızlık ediliyor kesinlikle. Evet, Trump ile ilgili bir çok konuda belirsizlik söz konusu ama en azından hala piyasaların nereye gideceğini tartışabiliyoruz, Kuzey Kore’de bir borsa dahi yok!

Tarih bu “liderler” hakkında ne yazarsa yazsın bizi ilgilendiren konu, Trump’ın gerçekten ABD ekonomisini canlandıracak önlemleri alıp almayacağı. Trump’ın 8 Kasım’da Başkan seçilmesi ABD’de yatırımcılara önemli bir güven aşıladı, o günden bu yana ABD Borsaları sürekli ya rekor kırdılar, ya da rekor seviyeler civarında seyrettiler. ABD ekonomisinin daha da hızlı büyüyeceğini varsaymak şu anda genel kabul gören kural. Normal şartlarda bu dünya ekonomisi için de iyi olmalı, özellikle gelişen ülkeleri de olumlu etkilemeli, değil mi? Bu noktada Trump’ın dünyaya bakışı işleri karıştırıyor. Trump, uluslararası ticareti kazananlar/kaybedenler olarak okuyor, bu yüzden de tüm seçim kampanyası boyunca göreve gelir gelmez ilk işinin ABD’nin ticaret ilişkilerini gözden geçirmek olduğunu söylemişti.

İşin kötü tarafı, 2008–2009 krizi sonrasında hızla daralan küresel ticaret hacminde artış umutları ve yeşil filizler olmakla birlikte, bazı göstergeler bunu teyit etmiyor. Mesela kriz döneminde sıkça baktığımız Baltık Kuru Yük Endeksi yanda gördüğünüz gibi hala çok zayıf (kaynak: Reuters). Trump’ın politikaları bu resmi daha da kötüye götürebilir. Yine de grafiğe bakınca eminim bir çok kişinin aklına “bundan kötü ne olacak ki” sorusu gelmiştir. İyimserliğinizi takdir ediyorum, belirtmek isterim…

Yalnız haklı olduğunuz bir taraf da yok değil: Trump’ın da, seçtiği ekibin de görüşleri tutarsız. Bu nedenle vaat edilenlerden çark politikası kimseyi şaşırtmayacak… Normal şartlarda, yukarıdaki politikaların çok tartışma götürmeyecek sonucu, doların mevcut durumdan çok daha fazla değerlenmesi gerektiği. Ancak hem Trump, hem de yeni Hazine Bakanı Mnuchin doların fazla değerli olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, Trump’ın seçim kampanyaları sırasında Fed’i faizleri kasten düşük tutmakla suçladığını da hatırlayacaksınız. ABD büyüsün, enflasyon artsın, Fed faiz artırsın, bu esnada içine kapanan ekonomi nedeniyle dolar yeniden ABD’ye geri dönsün, ama dolar değerlenmesin…Oldu…

Piyasa bu tutarsızlıkları gördükçe, bazı enstrümanlardaki fiyatlamalar da değişmeye başladı. Mesela yukarıdaki senaryoda Fed faiz artırdıkça ABD tahvil faizleri de yükselmeli, değil mi? Yanda gördüğünüz ABD 10 yıllık tahvil faizi grafiğine göre bu oluyor, ama hatırlatayım: ABD’de enflasyon şu anda dahi %2,1. Henüz Trump’ın etkisini görmüş değiliz. Her şeyi önden satın alan piyasa neden bunu görmezden geliyor dersiniz? Çünkü piyasa Trump’ın her vaat ettiğini yapabileceğinden artık o kadar emin değil.

Bu eğilimin yansıdığı bir başka enstrüman daha var: Altın… Trump’ın bir öyle bir böyle yürüteceği, Twitter’dan kontrolsüz salvolarda bulunacağı daha şimdiden belli olan bu dönemde, yatırımcıların portföylerinin belli bir kısmını altında tutmak istediklerini gözlemliyoruz. Değerlenen dolar ve artan faizler kuşkusuz altın fiyatı için önemli bir tehdit. Fakat, yanda gördüğünüz üzere (kaynak: Reuters) son günlerde altın fiyatı, tahvil-hisse-dolar üçlüsünden daha farklı bir yön izliyor. Yatırımcıların mantığı, Trump’ın hayal kırıklığı yaratması durumunda piyasalarda oluşacak satış dalgasında en azından tutunabilecek bir dalları olması. Bu arada altının yükselmesini bekleyenlerin öne çıkardığı bir nokta daha var: “Dünyada dolardan sonra en çok işlem gören iki para birimi EUR ve JPY’nin faizi eksi iken, sıfır faizli bir enstrümanı tutmak daha mantıklı”. Bu sava katıldığımı söyleyemeyeceğim, ama en azından kendi içinde tutarlı. Bunun yerine hem Avrupa’daki seçim süreci, hem de jeopolitik risklerin altını öne çıkarması daha anlamlı bir sav bence.

Şurası kesin ki 2017 oldukça değişik bir yıl olacak. Trump başa gelmese de bizim bambaşka dertlerimiz vardı, Trump ile birlikte artık ilgileneceğimiz dert sayısı artmaya aday. Trump’ın ne dediğini anlamak da bunlardan biri. Kendisinin bir Tweet’ini paylaşarak bitireyim: “Meksika bize insanlarını gönderdiğinde en iyilerini göndermiyor. Bir çok sorunu olan insanları gönderiyor. Bunlar ülkemize uyuşturucu getiriyor, suç getiriyor. Bunlar tecavüzcü… Bazıları ise sanırım iyi insanlar…” Tüm insanlığa sabır diliyoruz…

Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileklerimizle…

Tufan CÖMERT

Birim Müdürü - Yatırım Danışmanlığı

tcomert@garanti.com.tr

Pusula’da Bugün: "Yalan Söyleme Bana!"

 11.01.2018 10:31

Çocuklarımızın bize yalan söylemesi bizi çok sinirlendirir. Onlara öğretmek istediğimiz şey dürüstlüğün bir erdem olduğudur. Ancak son araştırmalar gösteriyor ki çocukların yalan söylemesi gayet normal, hatta bir zeka işareti. Rahat bir nefes alıp arkanıza yaslanmadan önce sizi uyarayım: Bu çocuklar için geçerli, yetişkinler, hele hele finansal dünya için değil…

Pusula’da Bugün: "Seni Öldürmeyen Şey"

 05.01.2018 10:39

İzlerken beni çok rahatsız eden, ama izlemekten kendimi alıkoyamadığım bir dizi var: “Black Mirror”. Yakın bir gelecekte teknolojik gelişmelerin insan yaşamını ve toplumsal değerleri nasıl değiştirdiğini anlatan dizi, insana sık sık “nereye gidiyoruz” diye sorduruyor. Bu dizinin son sezonunun bir bölümünde (“Arkangel”) anlatılan bir hikaye var ki rahatlıkla bir ders çıkarabiliriz: Deneyim önemlidir, yaşadığımız her şey iyi de olsa kötü de olsa bize deneyim katar.

Pusula’da Bugün: "Gelecek"

 03.01.2018 02:48