Pay (Hisse) Senedi

 

Garanti şubelerini ziyaret ederek açtıracağınız yatırım hesabı ile hızlı bir şekilde hisse senedi alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Böylece hisse senedi sahibi olmanın avantajlarından yararlanabilir, yatırım portföyünüzü hisse seneleri ile zenginleştirme keyfine varırsınız. Üstelik Garanti Yatırım ile işlem yaparken Garanti Bankası hesaplarını ve şubelerini kullanabilirsiniz. 

Yatırım dünyasında bulunan hisse senedi yatırım fırsatlarını Garanti Yatırım tecrübesiyle yaşamanız için sizi şubelerimize bekliyoruz

 • 09:40Açılış Seansı / Emir Toplama
 • 09:55Eşleştirme / Fiyat Belirleme
 • 10.00Sürekli İşlem
 • 13:00Gün Ortası Açılış Seansı / Emir Toplama
 • 13:55Eşleştirme / Fiyat Belirleme
 • 14:00Sürekli İşlem
 • 18:00Kapanış
 • 18:01Kapanış Seansı / Emir Toplama
 • 18:05Eşleştirme / Fiyat Belirleme
 • 18:08Kapanış Fiyatından İşlemler
 • 18:10Gün Sonu İşlemler

Adım Adım Pay Piyasası İşlemleri


Bu zaman aralığında dengeleyici fiyat emirleri iletilir. Dengeleyici fiyat haricinde verilen emirler sürekli müzayede seansına iletilmek üzere kabul edilir ve söz konusu emirler için iptal talimatı verilebilir. Dengeleyici fiyata uygun olan emirler alıcı ve satıcı edinmesi durumuna göre eşleşir ve işlemler gerçekleşir. Gerçekleşmeyen limit fiyatlı emirler fiyat ve zaman önceliğine göre sürekli müzayede seansına gönderilir. Bu durumda dengeleyici fiyatlı emirler iptal olur.

Kapanış Seansı Aşamaları

 

Emir toplama aşaması – (4 dakika, 18.01 – 18.05)

Fiyat belirleme ve kapanış seansı işlemleri aşaması – (2 dakika, 18.05 – 18.07)

Kapanış fiyatından /tek fiyattan işlemler aşaması – (2 dakika, 18.08 – 18.10)

 

Emir Toplama Aşaması

 

Bu aşamada, 4 dakikalık süre boyunca kapanış seansı için emir toplanmakta, iletilmiş emirler mevcut kurallar dâhilinde değiştirilebilmekte ya da iptal edilebilmektedir. Emir toplama aşamasında açığa satış emri, limit emir, piyasa emri, piyasadan limite, KİE, dengeleyici emirler girilebilir. Kotasyon emirleri düzenlenebilir. Emirler üzerinde miktar ve fiyat değişikliği yapılabilir, emirlerin geçerlilik süreleri değiştirilebilir. Emirler iptal edilebilir.

 

Kapanış Seansı İşlemleri Aşaması

 

Bu aşamada, toplanan emirlerin işlem sıralarında kapanış fiyatı belirlenir ve sonrasında belirlenen kapanış fiyatından işlemler gerçekleştirilir. Sürekli işlemden aktarılmış emirler ile kapanış seansının emir toplama sürecindeki emirler, belirlenen kapanış seansı fiyatından eşleşir. Bu aşamada yeni emirin girilmesi, emir düzenlenmesi ve iptal edilmesi imkânsızdır.

 

Kapanış Fiyatından İşlemler Aşaması

 

Kapanış seansında işlem görmeyen emirlerden dolayı bu aşamaya aktarılmış kapanış fiyatları ile karşılaşılır. Bu aşamada işlemler, kapanış seansı fiyatından beklemekte olan pasif emirlerle veya bu aşamada girilen emirlerle öncelik kuralları çerçevesinde gerçekleşir. Bu süreç sadece 2 dakikadır. Bu süre boyunca limit fiyatlı emirlere izin verilir (açığa satış işlemi) kotasyon emirleri girilebilir.

 

Pay Piyasasında Açığa Satış İşlemi

 

Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Fiyatının düşmesi beklenen bir hisse senedinin ödünç alınarak yüksek fiyattan satılıp, düşük fiyattan satın alınması işlemi buna bir örnektir. Bu işlem yatırımcının kısa sürede önemli kârlara sahip olmasını sağlayabilir. Bu yüzden hisse fiyatları sürekli olarak takip edilmeli ve emrin baştan açığa satış emri olarak girilmesi gerekir.

 

Hisse Senedi İşlem Komisyonları Hakkında

Garanti Yatırım ile yapacağınız işlemlerde Sabit Komisyon ya da Hacme Bağlı Komisyon Modellerini seçebilirsiniz.

Hisse Senedi hesap açılışında sabit komisyon ücreti olarak tüm kanallar %0,188 uygulanmaktadır. Garanti İnternet Şubesi’nden komisyon modeli seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücret ve Komisyonlar için tıklayınız.

Sabit Komisyon Modeli:

Bu komisyon modelini tercih ettiğinizde, seçtiğiniz dönemde gerçekleşen işlem hacimleri üzerinden belirlenen sabit oran kadar komisyon verirsiniz. Garanti İnternet'teki sabit komisyon oranımız %0,188'dir.

Hacme bağlı Komisyon Modeli:

Bu komisyon modelinde ise, son 3 ayda yapmış olduğunuz ortalama hisse senedi işlem hacmine göre belirlenen avantajlı komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.

*1 Eylül 2010 tarihi itibariyle Hisse Senetlerine uygulanan komisyon oranları yukarıdaki gibidir. Komisyon oranları hacme bağlı komisyon modeli seçiminde geçerlidir. Garanti Yatırım komisyon oranlarını değiştirme hakkını saklı tutar.
** Komisyon oranlarına %5 (yüzde beş) oranında BSMV dahil edilmiştir.
 

 

Pay Piyasası Ürün Risk ve Fiyat Bilgilendirme Formu

Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri Genel Risk Bilgilendirme Formu